Japoński 105-letni lekarz podzielił się bezcennymi radami dotyczącymi życia. Warto skorzystać z jego wskazówek

Któż z nas nie marzy by poznać sekret długowieczności, zdrowia i sukcesu w życiu? Przygotowaliśmy dla Was rady kogoś, kto ma największe kompetencje ku temu, by się nimi dzielić. Jest nim japoński lekarz, który przeżył 105 lat. Poznajcie Shigeaki Hinohara i jest bezcenne sekrety!

youtube.com

Hinohara urodził się w 1911 roku, a swoją karierę lekarską rozpoczął w Tokio w 1941 roku. Wspaniały medyk jest również autorem aż 150 książek. W tym tytułu „Jak żyć długo i szczęśliwie”. Poniżej dzielimy się z Wami jego najcenniejszymi radami, które już dziś możemy inkorporować do swojego życia, czyniąc każdy dzień szczęśliwszym!

1. Zawsze wybieraj schody, nie windę

freepik.com

Doktor Hinohara uważał, że postawą dobrego zdrowia jest ruch. Jednak w dzisiejszych czas funkcjonujemy pomiędzy dwoma skrajnościami: siedzący tryb życia i zero ruchu lub codzienne, ciężkie treningi na siłowni. Warto sobie uświadomić, że takie skrajności nie zawsze nam służą, a kolejne noworoczne postanowienie o codziennych wizytach na siłowni może zakończyć się fiaskiem. Warto postawić na naturalny ruch i włączyć go do swojego dnia codziennego. Świetnym sposobem na to jest wybieranie schodów zamiast windów, aż sam się zdziwisz ile kalorii można w ten sposób spalić!

2. Nie we wszystkim słuchaj się lekarza

Nie warto we wszystkich ślepo ufać specjalistom od zdrowia. Warto nauczyć się uważności i codziennego obserwowania swojego ciała i tego, jakie wysyła nam znaki. W ten sposób będziesz mógl lepiej dostosować dietę do swoich potrzeb, uregulować rytm dnia i snu i być na bieżącą z, często ukrytymi, emocjami.

3. Dziel się wiedzą i umiejętnościami

Doktor Hinohara udzielił w swoim życiu mnóstwa wykładów i wywiadów. Uwielbiał dzielić się swoją wiedzą. I Ty spróbuj dzielić się z innymi tym, co umiesz najlepiej – da Ci to poczucie ogromnej satysfakcji.

4. Emerytura? Nie, dziękuję!

Emerytura to tylko społeczny konstrukt, a Ty wcale nie musisz się nim kierować w życiu. Jeśli robisz to, co kochasz, to rób to jak najdłużej. Dzięki temu masz poczucie celu i spełnienia, co realnie przekłada się na stan Twojego zdrowia.

5. Planuj z wyprzedzeniem

freepik.com

Hinohara planował swój pobyt na Ogrzyskach Olimpijskich w 2020 w Tokio. Weź z niego przykład! Nic nie przyjdzie do Ciebie samo, najpierw musisz zaplanować wspaniałe, zaskakujące życie. A później tylko się nim cieszyć!

6.Nie trać zbyt dużo czasu na liczenie kalorii

Dieta, którą proponował doktor była dosyć oryginalna. Zachęcał do zjadania łyżki oliwy dziennie, a sam chętnie sięgał po ciasteczka, ryż i mleko na lunch. Na kolację zjadał często ryby i warzywa. Był zwolennika zjadania małej ilości mięsa. Ale… sam zaczynał dzień od filiżanki porządnej kawy!

7. Twoja energia zależy od Twojego nastawienia

Negatywne myśli, zadręczanie się przyszłością lub zamartwianie przyszłością, zbytnie analizowanie – to wszystko realnie psuje nasze zdrowie i nie pozwala cieszyć się każdym dniem. Spróbuj odnaleźć przyjemność tu i teraz, a zobaczysz, jak zmieni się Twoje życie.

8. Zło i smutek nigdy nie znikną, więc… nie traktuj ich zbyt poważnie

Nie warto dodawać siły złym emocjom przejmując się nimi. Doktor Hinohara nauczył się tego przeżywając niewolę w Armii Radzieckiej, gdzie cierpiał chłód i głód. Nauczył się wtedy, czym jest siła umysłu.

9. Pieniądze to nie wszystko

Wszystkich czeka nas śmierć, z którą nawet największe pieniądze sobie nie poradzą. Warto więc czerpać przyjemność z małych cudów codziennego świata, a nie martwić się zarobkami.

10. Oswój ból

Siła umysłu jest niezmierzona i można dzięki niemu poradzić sobie nawet z fizycznym bólem. Doktor lubił otaczać się muzyką i zwierzętami, to pozwalało mu się zrelaksować i znaleźć spokój. Może warto poszukać szczęśliwego miejsca, które da Ci ukojenie?

Comments

Loading...